Amazfit Bip Max
- Screen 2.07 inches AMOLED
- Battery life up to 20 days
- Water resistance 5 ATM
- Sensors Biotracker Duo-Light 5PD, accelerometer, ambient light sensor, built-in GPS
- Date May 2026
Specs
General
| Physical size | 42.76 x 49.58 x 10.93 mm |
| Material | Aluminium alloy frame, fiber reinforced polymer case |
| Charging | USB |
| Battery | 550mAh |
| Battery life | Typical Use Battery Life: Up to 20 days; Heavy Use Battery Life: Up to 10 days; AOD Mode Battery Life: Up to 7 days; Continuous GPS Usage Battery Life: Up to 40 hours |
| Water resistance | 5 ATM |
| Weight | 52.6 grams |
| Display type | AMOLED, 2.5D tempered glass |
| Display size | 2.07 inches |
| Display resolution | 432 x 514 pixels, 3000 nits |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Barometric altimeter | No |
| Compass | No |
| Galvanic skin response | No |
| Geomagnetic | No |
| Gyroscope | No |
| Optical heart rate | Yes |
| Electrical heart rate | No |
| SpO2 | Yes |
| Temperature | No |
| GPS | Yes |
| GALILEO | Yes |
| GLONASS | Yes |
| QZSS | No |
| Beidou | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Vibration motor | Yes |
| Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
Health & activity tracking
| Steps | Yes |
| Distance | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Sports tracking | 150+ sports modes |
| Floors | No |
| Sleep | Yes |
| Heart rate | Yes |
| Stress | Yes |
| Blood oxygen | Yes |
| Respiration rate | No |
| UV exposure | No |
| Skin temperature | No |
| Hydration level | No |
| HRV | Yes |
| ECG | No |
| Calorie intake | No |
| Blood pressure | No |
| Glucose | No |
Daily smart features
| Smartphone notifications | Yes |
| Smartphone music control | Yes |
| On-board music storage | Yes |
| Connected pay | No |
| Cellular | No |
| Connectivity | BT5.3/BLE |
| Operating system | Zepp OS |
| Memory | 4GB storage |
Disclaimer Note
These technical specs are correct to the best of our knowledge at the time of publishing.