Amazfit Cheetah 2 Pro
- Screen 1.32 inch AMOLED
- Battery life Up to 20 days
- Water resistance 5 ATM
- Sensors BioTracker 6.0 PPG biometric sensor (5PD + 2LED), Acceleration, Gyroscope, Ambient light, Geomagnetic, Temperature, Barometric altimeter, Dual-band 6 satellite positioning systems
- Date April 2026
Specs
General
| Physical size | 48 x 48 x 13.2mm |
| Material | Frame & Case: Grade 5 titanium, Buttons: Aluminum alloy, Bezel: Plastic |
| Charging | Magnetic charging |
| Battery | 540 mAh |
| Battery life | Typical Use Battery Life: Up to 20 days, Heavy Use Battery Life: Up to 10 days, AOD Mode Battery Life: Up to 8 days, Accurate GPS Mode Battery Life: Up to 31 hours |
| Water resistance | 5 ATM |
| Weight | 45.6g (including strap) |
| Display type | Sapphire glassCorning Gorilla Glass 3 |
| Display size | 1.32 inch |
| Display resolution | 466 x 466 pixels, 353 PPI, eak Brightness¹¹: Up to 3,000 nits |
| Color options | Black |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Barometric altimeter | Yes |
| Compass | No |
| Galvanic skin response | No |
| Geomagnetic | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Optical heart rate | Yes |
| Electrical heart rate | No |
| SpO2 | Yes |
| Temperature | Yes |
| GPS | Yes |
| GALILEO | Yes |
| GLONASS | Yes |
| QZSS | Yes |
| Beidou | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Vibration motor | Yes |
| Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
Health & activity tracking
| Steps | Yes |
| Distance | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Sports tracking | 170+ sports modes |
| Floors | Yes |
| Sleep | Yes |
| Heart rate | Yes |
| Stress | Yes |
| Blood oxygen | Yes |
| Respiration rate | Yes |
| UV exposure | No |
| Skin temperature | Yes |
| Hydration level | No |
| HRV | Yes |
| ECG | No |
| Calorie intake | No |
| Blood pressure | No |
| Glucose | No |
| Other | Dual-band GPS, support for offline maps and rich navigation features |
Daily smart features
| Smartphone notifications | Yes (Bluetooth calls via speakers) |
| Smartphone music control | Yes |
| On-board music storage | Yes |
| Connected pay | Yes |
| Cellular | No |
| Connectivity | Bluetooth, BLE 5.3, Wi-Fi 2.4GHz |
| Operating system | Zepp OS |
| Memory | 32GB storage |
Disclaimer Note
These technical specs are correct to the best of our knowledge at the time of publishing.