Oppo Watch X3 Mini
- Screen 1.32 inch AMOLED
- Battery life up to 7 days
- Water resistance 5 ATM
- Sensors Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature), built-in GPS
- Date April 2026
Specs
General
| Physical size | 43.2 x 43.2 x 11.2 mm |
| Material | Sapphire glass front, stainless steel frame, plastic/fiber back |
| Charging | USB |
| Battery | 354 mAh |
| Battery life | up to 2.5 days in smart mode and up to 7 days in extended mode. |
| Water resistance | 5 ATM |
| Weight | 40.4 grams without wrist strap |
| Display type | AMOLED, Sapphire crystal glass |
| Display size | 1.32 inch |
| Display resolution | 466 x 466 pixels (499 ppi density), 600 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| Color options | High-gloss Gold, Starlight Silver, Mocha Brown |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Barometric altimeter | Yes |
| Compass | Yes |
| Galvanic skin response | No |
| Geomagnetic | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Optical heart rate | Yes |
| Electrical heart rate | No |
| SpO2 | Yes |
| Temperature | Yes |
| GPS | Yes |
| GALILEO | Yes |
| GLONASS | Yes |
| QZSS | Yes |
| Beidou | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Vibration motor | Yes |
| Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
Health & activity tracking
| Steps | Yes |
| Distance | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Sports tracking | Yes |
| Floors | Yes |
| Sleep | Yes |
| Heart rate | Yes |
| Stress | Yes |
| Blood oxygen | Yes |
| Respiration rate | Yes |
| UV exposure | No |
| Skin temperature | Yes |
| Hydration level | No |
| HRV | Yes |
| ECG | No |
| Calorie intake | No |
| Blood pressure | No |
| Glucose | Yes |
Daily smart features
| Smartphone notifications | Yes |
| Smartphone music control | Yes |
| On-board music storage | Yes |
| Connected pay | Yes |
| Cellular | Yes (optional) |
| Connectivity | Bluetooth 5.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Operating system | ColorOS Watch 16 |
| Memory | 2GB of RAM and 32GB of storag |
| Processor | Snapdragon W5 Gen 1 chipset paired with a BES2800BP co-processor |
Disclaimer Note
These technical specs are correct to the best of our knowledge at the time of publishing.