Realme Watch S5
- Screen 1.43 inch AMOLED
- Battery life up to 16 days in normal mode
- Water resistance 5 ATM
- Sensors 6-axis, Accelerometer, geomagnetic, heart rate, SpO2
- Date May 2026
Specs
General
| Physical size | 45.60mm x 13.45mm |
| Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Charging | USB |
| Battery | 460 mAh |
| Battery life | 16 days of typical usage, or up to 20 days in Light Smart Mode. |
| Water resistance | 5 ATM |
| Weight | 49.63g (including strap) |
| Display type | AMOLED, 600 nits (typ) |
| Display size | 1.43 inch |
| Display resolution | 466 x 466 pixels, PPI 302 |
| Color options | Rock Grey, Sand White |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Barometric altimeter | No |
| Compass | No |
| Galvanic skin response | No |
| Geomagnetic | Yes |
| Gyroscope | No |
| Optical heart rate | Yes |
| Electrical heart rate | No |
| SpO2 | Yes |
| Temperature | No |
| GPS | Yes |
| GALILEO | Yes |
| GLONASS | Yes |
| QZSS | Yes |
| Beidou | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Vibration motor | Yes |
| Microphone | No |
| Speakers | Yes |
Health & activity tracking
| Steps | Yes |
| Distance | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Sports tracking | Yes (110+ sports modes) |
| Floors | No |
| Sleep | Yes |
| Heart rate | Yes |
| Stress | Yes |
| Blood oxygen | Yes |
| Respiration rate | No |
| UV exposure | No |
| Skin temperature | No |
| Hydration level | No |
| HRV | Yes |
| ECG | No |
| Calorie intake | No |
| Blood pressure | No |
| Glucose | No |
| Other | Running courses and stretching guides; VO2 Max tracking; Aerobic training effect analysis; Recovery duration tracking |
Daily smart features
| Smartphone notifications | Yes |
| Smartphone music control | Yes |
| On-board music storage | No |
| Connected pay | Yes |
| Cellular | No |
| Connectivity | Bluetooth 5.4 |
| Operating system | Proprietary |
| Memory | 4Gbits NAND Flash, 16MB PSRAM |
| Processor | ATS3089 |
Disclaimer Note
These technical specs are correct to the best of our knowledge at the time of publishing.